Test

A halakat imitáló robotokat általában úgy tervezik, hogy egy állandó sebességen hatékony mozgást érjenek el. Ezzel szemben Yahya Modarres-Sadeghi és csapatának célja egy álló helyzetből a lehető legnagyobb sebességgel elinduló víz alatti szerkezet megépítése volt.

Egy megriasztott csuka körülbelül 15 g gyorsulásra képes egy másodperc tizedrésze alatt. Egy ilyen gyorsulással rendelkező robot kiváló lenne a titkos felderítő küldetésekhez, vagy az örvénylő vízben való navigáláshoz.

A csapat egy 50 centiméter hosszú gumihalat épített, amit a csukák családjának egyik Amerikában honos tagjáról, a recés csukáról modelleztek. Belsejébe hosszanti irányban egy C-alakba hajlított fémszalagot rejtettek, amit egy rögzítő mechanizmus tart ebben az alakban. Amikor egy külső pneumatikus aktuátor elereszti, a meghajlított szalag helyzeti energiája kinetikus energiává alakul, ami a modell farkát először az egyik majd a másik irányba mozgatja, mindezt villámgyorsan.

A massachusettsi robot esetében ez a mozgás a víz alatt valamivel 4 g fölötti gyorsulást eredményez, nyolcszorosát annak, amit a korábbi leggyorsabb robothal elért. "Halunk szépsége az egyszerűségében rejlik" - mondta Madarres-Sadeghi.

A csapat jelenleg a robotcsuka egy tovább fejlesztett változatán dolgozik, ami a rögzített mechanizmus és a külső aktuátorok helyett egy belső gépezettel is képes lenne legalább ilyen gyors rajtot venni. "Új robothalunkhoz szervomotorokat alkalmazunk, amiket a fej közelében helyezünk el. A motorok a testen keresztül a farokhoz rögzített húrokat mozgatnak" - mondta Modarres-Sadeghi, aki leginkább katonai alkalmazásokat vizionál robotjuk számára, jelenleg azonban elsősorban a hal mozgásának alapvető fizikájának megismerésére összpontosítanak.

1 megjegyzés:

Megjegyzés küldése