"Az anyag különböző állapotokban létezik. Vegyük például a vizet, amit ha megfagyasztunk szilárd lesz, majd ha kitesszük egy asztalra, folyékonnyá válik, végül ha felforraljuk gáznemű lesz" - magyarázta dr. Gillies. "Végig ugyanarról a dologról beszélünk, csupán különböző halmazállapotokban, ha pedig egy laboratóriumban elektronokat vonunk el az atomoktól, akkor egy újabb állapotot kapunk, amit plazmának nevezünk"
Az univerzum születésekor azonban még ezeken felül is létezhetett egy ötödik halmazállapot, amit a fizikusok kvark-gluon plazmaként emlegetnek. "Ezt az állapotot kapjuk, ha képesek lennénk ténylegesen megolvasztani a nukleáris anyagot, ami ma az atomokat felépíti, kieresztve a benne lévő dolgokat, a kvarkokat és gluonokat" - taglalta dr. Gillies.
Amennyiben az LHC kutatóinak sikerült újraalkotni ezt a halmazállapotot, és képesek tanulmányozni, akkor fontos információkkal gazdagodhatnak annak az anyagnak a fejlődéséről, ami ma mindent és mindannyiunkat felépít. "Bár a parányi tűzgömbök csupán egy röpke pillanatig maradnak fenn, hőmérsékletük meghaladja a 10 billió fokot, ami egymilliószor forróbb a Nap középpontjánál" - nyilatkozott a kísérletben résztvevő dr. David Evans, a brit Birmingham Egyetem tudósa."A keletkező hőmérsékleteken még az atomok magját alkotó protonok és neutronok is megolvadnak, ami egy forró és sűrű kvark-gluon levest eredményez"
A kutatók elmondása szerint még egyetlen kísérlet sem állított elő ilyen magas hőmérsékletet és sűrűségeket.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése